گزارش تصویری از کوچکترین قهوه خانه دنیا در قلب تهران

امروز می‌خواهیم شما را با یکی از جالب‌ترین و خاطره‌انگیزترین مکان‌های تهران یا به عبارتی طهران قدیم آشنا کنیم. قهوه‌خانه حاج علی درویش یکی از قدیمی‌ترین قهوه خانه‌های به جا مانده از تهران قدیم است.

بازار تهران یکی از پر رمز و رازترین و زیباترین و پر رفت و آمدترین جاذبه‌های گردشگری ایران است. اگر به این بازار فقط به قصد خرید مراجعه کنید و از دیدن اطراف خود غافل شوید قطعا ضرر خواهید کرد. زیرا این بازار پر است از جاذبه‌هایی که دیدن تمام آنها روزها و شاید هفته‌ها به طول می‌انجامد و برای دیدن آنها باید علاوه بر حجره‌ها و مغازه‌های اطراف نگاهی عمیق‌تر هم به دالان‌ها تنگ و تودرتوی بازار و البته بالای سر خود برای دیدن معماری تهران قدیم بیندازید. یکی از این مکان‌های دیدنی کوچکترین قهوه‌خانه دنیا، یعنی قهوه‌خانه حاج علی درویش، است.

قهوه‌خانه حاج علی درویش

این قهوه‌خانه کار خود را در سال ۱۲۹۷ شمسی آغاز کرده است. در ادامه به بررسی راه دسترسی به این قهوه‌خانه و معرفی آن می‌پردازیم.

ورودی بازار زرگرها (بازار بزرگ)

برای رسیدن به این قهوه‌خانه باید از ورودی بازار زرگرها (بازار بزرگ) وارد شوید. این ورودی در خیابان پانزده خرداد، روبروی خیابان ناصرخسرو قرار دارد.

بازار زرگرها

در طول مسیر از دیدن معماری زیبای بازار لذت ببرید و نگاهی هم به سقف آن بیندازید که به زیبایی بازسازی شده است.

تابلوی سردر ورودی قهوه‌خانه حاج علی درویش

در این راسته با حدود ده دقیقه پیاده‌روی و عبور از ورودی مسجد امام (که در سمت چپ شما قرار دارد) به پلاک ۷۸ و قهوه‌خانه می‌رسید که در سمت راست شما و جنب مسجد عبدالله خان قرار دارد.

حاج کاظم فرزند حاج علی مبهوتیان

اگر در پیدا کردن این قهوه‌خانه با مشکل مواجه شدید نگران نباشید! از هر کسی در این راسته سراغ قهوه‌خانه حاج‌ علی درویش خان و حاج کاظم، فرزند ایشان را بگیرید، شما را راهنمایی می‌کند.

لیست قیمت‌های قهوه‌خانه

اولین چیزی که پس از ورود به این قهوه‌خانه توجه شما را جلب می‌کند، لیست قیمت‌های آن است. ضمنا از حاج‌ کاظم درخواست کنید تا کاتالوگ تاریخچه این قهوه‌خانه را به شما بدهد تا بهتر متوجه شوید در چه مکانی پا گذاشته‌اید!

سقف زیبای قهوه‌‌خانه

اگر بخواهیم خلاصه‌ای از تاریخچه این قهوه‌خانه را مرور کنیم باید بگوییم این قهوه‌خانه قبل از سال ۱۲۹۷ به مبلغ ۲۰ تومان توسط حاج محمدحسن شمشیری خریداری شد و او در سال ۱۳۰۷ به دلیل جنگ جهانی اول و اوضاع نابسامان اقتصادی دچار فقر شدید و متعاقب آن بیمار و خانه‌نشین شد. دوست جوانمرد او، حاج محمد صالحی از وضعش آگاه شد و مبلغ ۳۰ تومان به او قرض داد و او قهوه‌خانه‌ای بزرگ‌تر در جلوی خان مسجدشاه دایر کرد.

قیمت کنونی انواع محصولاتی که در قهوه‌خانه به فروش میرسد

قبل از سال ۱۳۴۰ حاج علی مبهوتیان، معروف به بهشتی و درویش در این قهوه‌خانه مشغول به کار شد و ایشان قهوه‌خانه را از حاج محمدحسین خریداری کرد.

حاج علی مبهوتیان در سال ۱۳۰۶ در همدان به دنیا آمد و در سن ۱۵ سالگی به تهران مهاجرت کرد. وی ابتدا روبروی دبیرستان حافظ در بازار کیلویی‌ها قهوه‌خانه داشت و سپس به سرای حاج محسن، بالاتر از چهارسوق کوچک، آمد و سرانجام بعد از سال ۱۳۴۰ این قهوه‌خانه را خریداری کرد.

حاج کاظم در حال نشان دادن یادگاری‌هایی که توریست‌های خارجی برای او نوشته‌اند.

اکنون حاج کاظم، فرزند حاج علی مبهوتیان، این قهوه‌خانه را اداره می‌کند.

دفتر یادگاری‌های گردشگران

حاج کاظم برای مهمانان خاص خود هدایای بی‌نظیری در نظر گرفته است

در سال ۱۳۴۰ که این قهوه‌خانه خریداری شد، دو دهانه مغازه در آن وجود داشت که اکنون یکی از آنها با مساحت ۲ مترمربع باقی مانده است.

سکه ضرب شده اختصاصی قهوه‌خانه حاج علی درویش، هدیه‌ای گرانبهاست. حاج کاظم هدایای دیگری مانند صدف‌های کوچک  زیبا با نوشته‌هایی بامعنا روی آنها هم هدیه می‌دهد.

حاج کاظم مردی بسیار خوش‌صحبت و دوست‌داشتنی است که از حرف‌ها و خاطرات او هیچ‌گاه خسته نمی‌شوید.

چای ترش

نگارنده هیچ‌گاه تجربه نوشیدن چنین چای را در جای دیگری تجربه نکرده است! به عبارتی می‌توان گفت این چای یکی از خوشمزه‌ترین چای‌های دنیاست که می‌توانید آن را در محیطی که شما را به تهران قدیم می‌برد، بنوشید و لذت ببرید.

نخستین مسابقه محل کسب و کار زیبا توسط این قهوه‌خانه برگزار شده است. جایزه این مسابقه برای هر برنده مبلغ ۱۰۰ هزار تومان و هدایای فرهنگی بوده است. انجمن کوهنوردان ایران هم در این کار زیبا و پسندیده نقش داشته است.

بر روی این تابلو هر روز یک جمله پندآموز و زیبا توسط حاج کاظم نوشته می‌شود و در کنار آن یک بسته وجود دارد که در آن کتابچه‌هایی با متونی کوتاه و آموزنده قرار دارد که از قم و به صورت رایگان برای حاج کاظم ارسال می‌شود و تا او چای‌ شما را آماده کند می‌توانید یک دقیقه مطالعه کنید.

دکوراسیون زیبا و قدیمی این قهوه‌خانه شما را به تهران قدیم می‌برد. سعی کنید هنگام مراجعه با دقت به تمامی جزییات آن نگاه کنید.

محصولات متنوعی در اینجا به فروش می‌رسد که کیفیت بی‌نظیر و قیمت مناسبی دارند و می‌توانید آنها را خریده و در منزل هم استفاده کنید.

حاج کاظم به پیشنهاد شما برای گرفتن عکس از قهوه‌خانه و سلفی با او «نه» نمی‌گوید و با لبخندی گرم پذیرای شماست!

نام این ظرف «صندوق مولا» است. حاج کاظم برای ما می‌گوید بازار‌ی‌ها و مردمی که اینجا چای می‌خورند بقیه پول خود را در این صندوق می‌ریزند و این پول برای بچه‌های بهزیستی جمع می‌شود. با دیدن چنین افرادی در قلب خود از آن‌ها تشکر می‌کنید که دنیا را برای دیگران قابل تحمل و زیبا می‌کنند. اگر قصد رفتن به بازار را دارید فراموش نکنید که به این محل دیدنی سری بزنید و اگر قبلا از آن دیدن کرده‌اید تجربیات خود را ب خوانندگان ما در میان بگذارید.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


3 − دو =