کلان‌شهرهای جهان در یک نگاه

از روز ۱۴ ماه مه همایشی بین‌المللی کلان‌شهرهای جهان در هامبورگ آغاز به کار می‌کند. رشد بی‌رویه شهرهای بزرگ مشکلات بسیار زیادی را با خود به همراه آورده است؛ ثروت و فقر در کلان‌شهرها اغلب در همسایگی یکدیگر زندگی می‌کنند.


گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net

توکیو – ژاپن
شهر توکیو ۹ میلیون نفر جمعیت دارد که با احتساب شمار کسانی که در حومه این شهر زندگی می‌کنند، به ۳۵ میلیون نفر می‌رسد. توکیو که پایتخت کشور ژاپن است، به عنوان بزرگترین کلان‌شهر جهان شناخته می‌شود. آمار و ارقام جمعیت شهرها بسته به منابع، اندکی با یکدیگر متفاوت هستند. در این گالری عکس جمعیت شهرها مبتنی بر آماری است که از سوی بخش روابط اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل اعلام شده است.

گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net

بمبئی  – هند
نبض اقتصاد هند در شهر بمبئی می‌تپد. این شهر همزمان شمار زیادی از دانشگاه‌ها، موزه‌ها و سالن‌های تئاتر را در دل خود جای داده است. حضور پرتولیدترین صنعت فیلم‌سازی جهان در بمبئی سبب شده است که از این شهر به‌عنوان بالیوود هم نام برده شود. بیش از ۴۰ درصد ساکنان بمبئی زاغه‌نشین هستند. انتظار می‌رود که جمعیت ۱۸ میلیونی این منطقه تا سال ۲۰۱۵ به ۲۰ میلیون نفر برسد.

گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net

مکزیکوسیتی
شهر مکزیکوسیتی در ۲ هزار و ۳۰۰ متری سطح دریا قرار دارد و شمار ساکنانش به ۱۹ میلیون نفر می‌رسد. بیش از نیمی از ساکنان مکزیکوسیتی در فقر به سر می‌برند و تعداد زیادی از آنان در کلبه‌هایی که خود ساخته‌اند، در حومه شهر زندگی می‌کنند. دود ناشی از تردد خودروها مکزیکوسیتی را به یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان تبدیل کرده است.

گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net

سائوپائولو  – برزیل
سائوپائولو مرکز اقتصادی و فرهنگی برزیل به شمار می‌رود. جمعیت این شهر بالغ بر ۱۸ میلیون نفر می‌شود که انتظار می‌رود تا دو سال آینده ۴ میلیون نفر دیگر نیز به آن اضافه شود. بسیاری از شرکت‌های چند ملیتی در سائوپائولو مستقر شده‌اند و اداره اقتصاد برزیل تا حد زیادی از این شهر صورت می‌گیرد.

گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net

نیویورک – آمریکا
شهر نیویورک در حال حاضر ۹ میلیون نفر را در خود جای داده که با احتساب ساکنان حومه به ۱۹ میلیون نفر می‌رسد. نیویورک مقر سازمان ملل متحد و شمار زیادی از شرکت‌های بین‌المللی است و نقش مهمی را در جهت‌دهی به اقتصاد جهان ایفا می‌کند. سالانه ۵۰ میلیون توریست برای دیدن جاذبه‌های نیویورک راهی این شهر می‌شوند.

گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net

دهلی – هند
منطقه دهلی مرکز سیاسی هند به شمار می‌رود و از دو شهر دهلی و دهلی نو تشکیل شده است. این منطقه ۱۶ میلیون نفر جمعیت دارد و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۱۵ شمار جمعیت آن به ۱۹ میلیون نفر برسد. در دهلی یک طبقه متوسط در حال ظهور است اما همچنان سه میلیون نفر از ساکنان این منطقه در زاغه‌ها زندگی می‌کنند.

گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net

شانگهای – چین
شانگهای در شرق چین واقع شده و با داشتن جمعیتی بالغ بر ۱۵ میلیون نفر پرجمعیت‌ترین منطقه این کشور به شمار می‌رود. از زمانی که شانگهای درهای خود را به روی بازارهای جهانی گشود، توسعه شهر سرعتی روزافزون به خود گرفت. در جای جای شانگهای آسمان‌خراش‌ها سر از زمین برداشته‌اند و مناطق سرسبز شهری به ندرت یافت می‌شوند.

گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net

داکا – بنگلادش
داکا، پایتخت بنگلادش با ۱۳ میلیون نفر جمعیت قلب تپنده اقتصاد کشور است. میزان مهاجرت از دیگر شهرهای بنگلاش به داکا بالاست و زیرساخت‌های ضعیف شهری عملا توان پاسخگویی به این جمعیت را ندارند. ۴۰ درصد از ساکنان داکا در مناطق فقیرنشین با کمترین امکانات زندگی می‌کنند.

گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net

جاکارتا – اندونزی
در جاکارتا، پایتخت اندونزی، نزدیک به ۱۳ میلیون نفر زندگی می‌کنند و انتظار می‌رود که تا دو سال آینده جمعیت این شهر به ۱۷ میلیون نفر برسد. جاکارتا به دلیل موقعیت جغرافیایی با آلودگی شدید هوا و نیز سیلاب دست و پنجه نرم می‌کند. در سال ۲۰۰۷ نزدیک به ۷۰ درصد شهر برای چند روز زیر آب فرو رفت.


گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net

قاهره – مصر
قاهره، پایتخت مصر، با ۱۲ میلیون نفر جمعیت بزرگترین و مهمترین کلان‌شهر دنیای عرب است. بخش قدیمی شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته، هر چند وضعیت بسیاری از ساختمان‌ها رو به زوال است. کمبود مسکن، فقر و آلودگی شدید محیط زیست از مشکلات عمده قاهره هستند.


گروه اینترنتی ایران سان | www.IranSun.net

لاگوس – نیجریه
لاگوس بزرگترین شهر نیجریه شناخته می‌شود و ۱۱ میلیون نفر جمعیت دارد. انتظار می‌رود تا دو سال آینده میزان جمعیت به ۱۶ میلیون نفر برسد. تراکم جمعیت بالا، جمع‌آوری زباله و تأمین آب آشامیدنی از معضلات اصلی لاگوس هستند. نیمی از مردم این شهر در فقر کامل زندگی می‌کنند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


دو × پنج =