رویدادهای مهم فوتبال ایران در سالی که گذشت

فوتبال ایران به دلیل حضور در جام جهانی و جام ملت‌های آسیا در سال ۹۳، سال پرخبری را پشت سر گذاشت. علاوه بر این رویدادها، حواشی فوتبالی هم در این سال کم نبود. در این گزارش مروری داریم بر رویدادهای فوتبال ایران در سال جاری …


ایران ۰ – آرژانتین ۱ ؛ شگفتی ایران در جام جهانی

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

بزرگترین دغدغه و نگرانی کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، پس از مشخص شدن همگروهی‌های ایران در جام جهانی، آرژانتین بود؛ تیمی که مدعی قهرمانی بود و در نهایت هم به عنوان نایب قهرمانی رسید. اما ایران با وجود باخت یک بر صفر از آرژانتین با گل دقیقه ۹۰ مسی، به اذعان کارشناسان یکی از بهترین بازی‌هایش در جام جهانی را در این مسابقه انجام داد.

تماشاگران ایرانی هم رکورد زدند

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

در شانزدهمین جام ملت‌های آسیا که در استرالیا برگزار شد، بعد از تیم میزبان، بیشترین تماشاگران به تیم ملی ایران تعلق داشتند.

کی‌روش علیه درخشان و قلعه‌نویی

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

باخت ایران در مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا در برابر عراق، بهانه‌ای شد برای کی‌روش تا به گفته خودش کاسه صبرش لبریز شود و پاسخ انتقادات یک سال و اندی گذشته را یکجا بدهد. کی‌روش خطاب به امیر قلعه نویی (سرمربی استقلال تهران) و حمید درخشان (سرمربی پرسپولیس) گفت: شما جایگاهی در فوتبال ایران ندارید!

رکوردی بی‌سابقه در جام ملت‌های آسیا

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

شانزدهمین جام ملت‌های آسیا رکورد جالبی در عرصه جام‌های بین‌المللی رقم زد. در این دوره از رقابت‌ها در مرحله گروهی هیچ دیداری به تساوی منجر نشد و تمام بازی‌ها برنده و بازنده داشت. با این حساب شانزدهمین جام ملت‌های آسیا بدون تساوی به پایان رسید.

زاویه قلعه‌نویی با صدا و سیما

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

می‌گویند امیر قلعه‌نویی هرگاه تیمش نتیجه خوبی نمی‌گیرد، “برای فرار از انتقاد” رسانه‌ها را متهم به جانبداری می‌کند. او رابطه خوبی با عادل فردوسی‌پور و سایر مجریان برنامه‌های ورزشی صدا و سیما ندارد و حتی یک بار در مصاحبه به عزت‌الله ضرغامی، رئیس وقت صدا و سیما هم هشدار داد؛ اما این پایان کار نبود. قلعه‌نویی از عادل فردوسی‌پور به دادسرای فرهنگ و رسانه شکایت کرد و البته چندی بعد از شکایتش گذشت.

اخراج پولادی، آب سردی بر پیکر تیم ملی

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

اخراج مهرداد پولادی در یدار یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا در برابر عراق، آب سردی بود بر پیکر تیم ملی ایران و کارلوس کی‌روش. بازیکنی که به خاطر جعل کارت پایان خدمت با تلاش زیاد در آخرین لحظات به اردوی تیم ملی اضافه شد، با تصمیم جنجالی داور اخراج شد تا بخش عمده‌ای از تقصیر این شکست بر گردن پولادی نهاده شود. بسیاری تصمیم داور را “اشتباه و سختگیرانه” برشمردند.

اعتراف و استعفای علی کریمی

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

علی کریمی، یکی از رُک‌ترین فوتبالیست‌های ایران، در برنامه نود از تمدید نکردن قراردادش با بایرن مونیخ، لگد زدن به داور و لگد زدن به ساک پزشک تیم ملی در جام جهانی ابراز پشیمانی کرد. او حتی اعتراف کرد که قصد داشته با تیم استقلال تهران قرارداد ببندد. کریمی در برهه‌ای کوتاه به عنوان دستیار کی‌روش انتخاب شد و در کنار تیم ملی قرار گرفت اما دیری نپایید که از سمتش استعفا داد.

“سیلی مربی سابق بر صورت کارمند زن فدراسیون”

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

در خبرها آمد که در تجمع اعتراضی کارمندان فدراسیون فوتبال در مقابل دفتر علی کفاشیان، “هومن افاضلی بر صورت یک کارمند زن این فدراسیون سیلی زده است”. همسر افاضلی این موضوع را تکذیب ‌کرد اما کارمند زن معتقد بود دوربین‌های مدار بسته صحنه رخداد را ضبط کرده‌اند. افاضلی مربی فوتبال است و دستیاری برانکو اوانوویچ و علی دایی در تیم ملی در کارنامه او دیده می‌شود.

افشاگری علی دایی

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

علی دایی هم در پی پایان یافتن دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به صف افشاگران و منتقدان رئیس جمهور سابق پیوست. او در برنامه تلویزیونی نود ادعا کرد که در دوران احمدی‌نژاد به دستور سردار محمد علی آبادی، رئیس وقت سازمان تربیت بدنی، سرمربی تیم ملی شده و به دستور رئیس جمهوری وقت هم برکنار شده است.

رابطه مدیران پرسپولیسی با زندان اوین

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

اگر تا پیش از ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، شهردارهای تهران بودند که سرانجام کارشان به زندان اوین ختم می‌شد اما این رسم به‌تازگی به باشگاه پرسپولیس سرایت کرده. پس از بازداشت و زندانی شدن موقت سردار رویانیان، مدیرعامل اسبق پرسپولیس، نوبت به حمیدرضا سیاسی رسید و او هم سر از اوین درآورد. سیاسی با حفظ سمت همچنان در زندان است و پس از چند ماه نژاد فلاح با عنوان قائم‌مقام برای اداره پرسپولیس انتخاب شد.

خداحافظی از جام ملت‌های آسیا در پی شکست از عراق

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

تیم ملی ایران که توانسته بود در هر سه دیدار مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا برنده از زمین خارج شود، در دیدار یک‌چهارم نهایی در برابر عراق تن به شکست داد تا بار دیگر وداع زودهنگامی با جام داشته باشد.

اخراج دایی از پرسپولیس، بازگشت درخشان به فوتبال

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

علی دایی، سرمربی وقت پرسپولیس، در ابتدای فصل و در اقدامی غیرمنتظره از سوی حمیدرضا سیاسی، رئیس هیات مدیره باشگاه پرسپولیس اخراج شد. دایی که حکم اخراجش را دریافت نکرده بود، سر تمرین تیم حاضر شد. از سوی دیگر حمید درخشان، مربی جدید، هم در سوی دیگر زمین تمرین درفشی‌فر آماده تمرین دادن به تیم بود.

پست نایب رئیسی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای ایران

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، در واپسین روزهای سال ۱۳۹۳ موفق به کسب پست نایب رئیسی کنفدراسیون فوتبال آسیا شد.

خدمت سربازی بازیکنان، بمب خبری سال ۹۳

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

در پی شکایت یکی از مربیان لیگ برتری و بررسی سازمان نظام وظیفه، کارت معافیت از خدمت ۱۰ بازیکن برتر لیگ فوتبال ایران باطل شد. این عده موظف شدند در تیم‌های نظامی بازی کنند. مهرداد پولادی، شاخص‌ترین چهره این ده تن بود که حاضر نشد در تیم‌های نظامی بازی کند. او به فوتبال در قطر ادامه داد و به ایران بازنگشت.

مایلی کهن زندانی شد

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

سرانجام کشمکش‌های قضایی علی دایی و محمد مایلی کهن، بازیکنان و سرمربیان اسبق تیم ملی، هم به اوین ختم شد. مایلی کهن در پی شکایت دایی به ۴ ماه حبس محکوم و سر از زندان اوین درآورد. علی دایی سرانجام رضایت داد و سرمربی اسبق تیم ملی پس از ۴ روز تحمل حبس آزاد شد.

 

شرط‌بندی در فوتبال

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی اعلام کرد ۲۵۰ نفر را در راستای “مبارزه با شرط‌بندی در فوتبال” دستگیر کرده است. پلیس مدعی شد گردانندگان یک سایت شرط‌بندی برای رسیدن به ۶۰ میلیون تومان پول خود، گوش یک قربانی را بریده‌اند.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


یک × 3 =