ده راه حل ساده برای صرفه جویی در مصرف آب !

این روزها با گرم تر شدن کره ی زمین، آب و شیوه ی مصرف آن به مسئله ای حیاتی در کل دنیا مبدل شده است. میزان منابع آب تصفیه شده و قابل استفاده ای که در دسترس بشر قرار دارد به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است. در ایران نیز با توجه به آب و هوای گرم و خشک آن و کمبود بارندگی های اخیر، صرفه جویی در مصرف آب بیش از پیش ضرورت پیدا کرده است. با وارد شدن به روزهای گرم تابستان و نیاز همیشگی به آب، میخواهیم روش هایی ساده و کاربردی برای استفاده ی درست و بهینه از این مایه ی حیات و عنصر ارزشمند را در اختیار شما بگذاریم.

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

۱. هنگام مسواک زدن شیر آب را ببندید. این کار شما می تواند در هر دقیقه از هدر رفتن ۶ لیتر آب جلوگیری کند. با انتخاب شیر آلات مناسب نیز می توانید در در مصرف آب صرفه جویی کنید.

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

۲. یک وسیله ی جایگزین را در مخزن آب توالت تان قرار دهید تا حجم آب مورد استفاده در هر بار سیفون کشیدن را کاهش دهد. شما به راحتی با یک بطری آب می توانید این کار را انجام دهید. همانطور که پیش از این درباره ی اسرار خانه داری برای تمیز کردن و نگهداری از اجاق گاز در چیدانه خوانده بودید، این کار نیز یکی از اسرار خانه داری است.

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net


۳. زمان دوش گرفتن تان را کوتاه کنید. با هر بار دوش گرفتن بین ۶ تا ۴۵ لیتر آب در هر دقیقه مصرف می شود.

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net


۴. شستن ظرف ها و لباس ها با ماشین ظرفشویی و لباسشویی به ویژه اگر در حالت اقتصادی از آنها استفاده کنید در مصرف بهینه آب بسیار موثر است. برای استفاده از ماشین لباسشویی و ظرفشویی اجازه دهید تا کاملا پر شوند، این کار از شستشوهای غیر ضروری جلوگیری می کند.

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net


۵. شیر آبی که چکه می کند را تعمیر کنید. چنین شیر آبی می تواند ۱۵ لیتر آب در روز یا ۵۵۰۰ لیتر در سال هدر دهد. حتما هر چند وقت یک بار لوله و اتصالات خود را چک کنید.

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net


۶. به لوله کشی آب منزل تان یک بشکه ی آب نصب کنید و از آب جمع شده را برای آبیاری گیاهان، شستن اتومبیل و پنجره هایتان استفاده کنید.

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net

۷. برای آبیاری باغچه ی منزل تان به جای شلنگ از ظرف آبیاری استفاده کنید. یک شلنگ در هر ساعت ۱۰۰۰ لیتر آب مصرف می کند. کودپاشی و آبیاری گیاهان در صبح زود و عصر، تبخیر را کاهش می دهد و باعث صرفه جویی در مصرف آب می شود.

۸. یک پارچ را با آب شیر پر کنید و در یخچال قرار دهید. این کار باعث می شود شما مجبور نباشید برای سرد شدن آب و پر کردن لیوان تان بگذارید جریان آب شیر هدر برود.

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net


۹. کنتور آب نصب کنید. وقتی مجبور باشید برای مصرف جزء به جزء آب منزل تان پول پرداخت کنید، این باعث می شود آب را کمتر هدر دهید.

مجله آنلاین ایران‌سان | www.IranSun.net


۱۰. وقتی می خواهید لوازم منزل تان را جایگزین کنید، از محصولاتی استفاده کنید که به مصرف بهینه ی آب کمک کنند. می توانید سردوشی، شیر آب، توالت، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و لوازمی انتخاب کنید که مصرف آب در آنها کم باشد.

همیشه سعی کنید بهترین ها را انتخاب کنید که هم از نظر زیبایی و هم از نظر اقتصادی به نفع شما باشند. شرکت ها و فروشندگان شیرآلات در اهالی فن چیدانه گزینه های بسیاری را برای انتخاب در مقابل شما قرار می دهد.

چرا صرفه جویی در مصرف آب مهم است؟

کاهش مصرف انرژی. تصفیه ی آب هدر رفته و گرم کردن آب گرمی که از شیر آب شما می آید، یک فرآیند انرژی بر است.
کاهش هزینه. صرفه جویی در مصرف آب باعث کاهش نرخ قبض شما می شود.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


چهار + 20 =