انسانهای موفقی که شکست های سختی را تجربه کرده اند

موفقیت آسان به دست نمی آید. برای این که در زندگی موفق باشید، باید یاد بگیرید که بعد از هر شکست دوباره بلند شوید و تلاش خود را از سر گیرید. این که چند بار شکست می خورید اهمیتی ندارد، مهم آن است که هر بار بپاخیزید و نگذارید شکست جلودار شما باشد.


شکست طعم تلخی دارد و می تواند بسیار نا امید کننده باشد، اما بدانید با هر بار زمین خوردن دنیا به پایان دنیا نمی رسد و زندگی همچنان ادامه دارد. پس خود را آماده ی یک جنگ واقعی با نابرابری های زندگی کنید، چرا که سرانجام شرینی پیروزی انتظارتان را می کشد.

حرف‌هایی که در بالا مطرح کردیم شاید شعارگونه به نظر برسند، اما واقعیت دارند. در ادامه ی مطلب نگاهی خواهیم انداخت به برخی از افراد فوق العاده موفق که در مسیر خود شکست های بسیاری را تجربه کرده اند.

۱. اپرا وینفری


اپرا هم اکنون یکی از شناخته شده ترین مجری های تلویزیونی در سطح جهان است، اما اوضاع همیشه به این اندازه برای او دلپذیر نبوده است. او در سنین نوجوانی مرتبا توسط عمو و پسرعمو هایش مورد تجاوز قرار می گرفت و روزگاری سختی را سپری می کرد. اپرا حتی در سن ۱۴ سالگی بچه ای را به دنیا آورد که البته مدتی پس از تولد، درگذشت.

اولین تجربه ی اپرا در تلویزیون نیز چندان خوشایند نبود. بانوی بی رقیب قاب جادویی، از اولین برنامه ی تلویزیونی خود اخراج شد؛ در آن زمان مدیرانش به وی گفتند بیش از حد احساساتی است و نمی تواند خود را در جلوی دوربین کنترل کند. اپرا بعدا از همین ویژگی استفاده کرد و توانست با ۳ میلیارد دلار سرمایه، عنوان پولدار ترین زن دنیا را به خود اختصاص دهد.

او یک بار در دانشگاه هاروارد و در زمانی که مشغول انتقال تجربیاتش بود، گفت: “مفهومی به اسم شکست وجود ندارد. شکست یکی از روش های زندگی است برای این که ما را به راه درست هدایت کند.”

۲. توماس ادیسون


ادیسون یک مثال عالی از آدمی است که به حرف دیگران گوش نکرد و اسیر شکست نشد. جالب است بدانید معلمان توماس به وی می گفتند که او احمق تر از آن است که بتواند چیزی را یاد بگیرد. ادیسون اما هیچگاه دست از تلاش بر نداشت و سرانجام پس از هزاران بار شکست، توانست نام خود را در تاریخ جاودانه کند.

ادیسون هنگامی که درباره شکست هایش از او سؤال کردند، گفت: “من شکست نخوردم. من فقط هزار راه پیدا کردم که به موفقیت نمی رسیدند.”

۳. آلبرت آینشتین


آینشتین تا سن چهار سالگی در ارتباط برقرار کردن با دیگران مشکل داشت. او حتی تا سن ۷ سالگی نمی توانست خواندن را یاد بگیرد. اما همین آدم در نهایت موفق شد نام خود را به عنوان پدر فیزیک دنیا مطرح کند و جایزه نوبل را به دست آورد.

۴. جِی زی


شان کارتر که اکنون با نام مستعار جِی زی در میان رپرها شناخته می شود، یکی از تاثیرگذارترین و پولدارترین آدم های این حوزه به شمار می رود. جِی زی اما همیشه اینچین موفق نبوده است.

جِی زیدر ابتدا فعالیتش نتوانست توجه کسی را به کار خود جلب نماید. اولین سی دی او فروش نرفت و هیچ شرکتی حاضر نشد روی موسیقی اش سرمایه گذاری کند.

جی زی تا کنون ۲۱ جایزه گِرَمی را از آن خود کرده است و به گفته ی مجله ی فوربس سرمایه ای ۵۵۰ میلیون دلاری را در اختیار دارد.

۵. هنری فرد


اکنون در صنعت خودروسازی فورد یکی از پیشتازان به شمار می رود و کمتر کسی است که نام این برند را نشنیده باشد. اما بد نیست بدانید آقای فورد به عنوان مؤسس این شرکت، شکست های بسیاری را تجربه کرد تا سرانجام توانست مجموعه موفق کنونی را شکل دهد. او در اولین کسب و کاری که راه اندازی کرد شکست خورد و پس از آن نیز ۵ بار طعم ورشکستگی را چشید تا در نهایت برند فورد را خلق نمود.

۶.مایکل جردن


یکی از ماندگارترین نام های دنیای بسکتبال، قبل از رسیدن به موفقیت هایش، بارها شکست را تجربه کرده است. او زمانی که در دبیرستان بود به بسکتبال علاقه ی بسیاری داشت، اما هرگز نمی توانست به تیم اصلی مدرسه راه پیدا کند.

جردن در اظهار نظری معروف در رابطه با موفقیت هایش می گوید: ” در طول مدت ورزشم بیش از ۹ هزار شوت را به بیرون زده ام. نزدیک به ۳۰۰ بازی را باخته ام. در ۲۶ بازی زمانی که می توانسته ام با شوت خود تیمم را برنده کنم، آن را هدر دادم. من در زندگیم بارها و بارها و بارها شکست خورده ام و این همان دلیل موفقیت من است.”

۷.بیل گیتس


بیل گیتس سال های سال است که عنوان ثروتمند ترین مرد جهان را به خود اختصاص می دهد. ولی حتی او هم در یک چشم بهم زدن نتوانسته است به موفقیت کنونی اش دست یابد. اولین شرکت گیتس تِرَف آو دِیتا نام داشت. این شرکت دستگاهی را ساخته بود که می توانست اطلاعات ترافیکی را تحلیل کند. گیتس و رفیقش پاؤل آلن، در اولین اقدام برای فروش محصولشان متوجه شدند که دستگاه کار نم یکند. در نهایت تِرَف آو دِیتا شکست سختی خورد و تمام زحمات گیتس به هدر رفت.

او سپس مایکروسافت را راه اندازی کرد و بقیه داستان نیز برای همه ما روشن است.

۸.چارلز داروین


داروین در زمان کودکی از سوی معلمان و حتی پدرش با کم لطفی های بسیاری مواجه بود. او می گوید: “معلمان و پدرم معتقد بودند یک پسر کاملا معمولی هستم که هوشم پایین تر از سطح استاندارد است.”

نیاز به توضیح نیست که داروین اکنون یکی از شناخته شده ترین دانشمندان دنیا است.

۹.ونسان ون گوگ


ونگوگ در زمانی که در قید حیات بود تنها موفق شد یک تابلوی نقاشی را به فروشد. آثار ون گوگ هرچند در زمان خودش استقبال نشد ولی این باعث نشد او دست از کار بکشد. ونسان ون گوگ تا زمانی که زنده بود ۹۰۰ اثر نقاشی را خلق کرد که هر یک از آن ها اکنون میلیون ها دلار قیمت دارند.

۱۰.استیون اسپیلبرگ


اگر بخواهیم نام ۵ کارگردان مطرح دنیا را فهرست کنیم، قطعا استیون اسپیلبرگ را باید در میان آن ها جای دهیم. جالب است بدانید در سال های دور، دانشگاه هنرهای سینمایی کالیفرنیا، دو بار درخواست تحصیل این کارگردان بزرگ را رد کرده است.

اسپیلبرگ بعدها موفق شد ۳ بار جایزه ی اسکار را به دست آورد. دانشگاه هنرهای سینمایی کالیفرنیا نیز در ۱۹۹۴ از او به خاطر فیلم هایش تقدیر به عمل آورد.

۱۱.آبراهام لینکلن


یکی از بهترین رئیس جمهور های آمریکا راه بسیار سختی را برای رسیدن به کاخ سفید طی کرده است. لینکلن شکست را زمانی که در ارتش بود تجربه کرد و بعدها نیز در کسب و کار خود به زمین خورد. او حتی در زمان رقابت های انتخاباتی نیز شکست های بسیاری را تحمل کرد تا این که سرانجام توانست عنوان ریاست جمهوری آمریکا را به خود اختصاص دهد.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*


هفده − 9 =